Powiatowe Dożynki Ogórkowe

Po raz pierwszy z taką oprawą odbyły się Powiatowe Dożynki Ogórkowe – Święto Ogórka. Ich gospodarzem była miejscowość Święte w gminie Radymno, a organizatorem Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan. Uroczystość była podsumowaniem tegorocznego, pierwszego na taką skalę, sezonu zbioru ogórków w powiecie jarosławskim.

W uroczystościach wzięli udział rolnicy oraz licznie zaproszeni goście.  Byli wśród nich m.in. poseł Mieczysław Golba, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro oraz Starosta Powiatu Jarosławskiego Tadeusz Chrzan – osoby, które zaangażowały się w sprowadzenie na Podkarpacie firmę Dawtona, która po zeszłorocznym programie pilotażowym podpisała także w tym sezonie umowy na skup ogórków. Na dożynkach reprezentowali ją prezes Andrzej Wielgomas, dyrektor generalny Sylwester Sionek oraz dyrektor Jan Rutkowski

Dożynki ogórkowe rozpoczęła msza święta, w oprawie muzycznej przygotowanej przez orkiestrę z Sośnicy. Po jej zakończeniu w uroczystym korowodzie wszyscy goście Święta Ogórka, na czele z wieńcami dożynkowymi reprezentującymi poszczególne skupy, przeszli na miejscowy stadion sportowy. Tu odbyła się część oficjalna oraz program artystyczny. Wystąpił m.in. zespół Jagiellanie oraz wyjątkowy i niepowtarzalny chór miejscowych księży śpiewających ludowe kuplety. Były także zabawy dla dzieci, degustacja wyrobów firmy Dawtona oraz wyrobów ludowych. Nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących z Jarosławia zaprezentowali umiejętności artystycznego zdobnictwa. Całość zakończyła zabawa taneczna.

W tym roku, dzięki umowie z jednym z największych polskich przetwórców warzyw – firmą Dawtona – uprawę ogórków podjęło stu plantatorów. Do 11 skupów (także z powiatów lubaczowskiego, przeworskiego i przemyskiego) oddano tysiąc ton surowca. Cena za kilogram wynosiła 1,20 zł przy średniej na Podkarpaciu około 80-90 groszy. Jak to bywa pojawiły się również problemy. Obfite opady deszczu na przemian z wysoką temperaturą powodowały, że ogórki trzeba było zbierać nawet dwa razy dziennie. Dlatego niektórzy z rolników, którzy obsiali zbyt duży areał, przy małej liczbie rąk do pracy, ponosili straty, nie mogąc zebrać całego plonu. Zwłaszcza, że firma w zamian za korzystną cenę skupu umówiła się z plantatorami na ściśle określone i egzekwowane wymogi jakościowe dostarczanego ogórka. Ale, jak zgodnie podkreślały obie strony – rolnicy i firma Dawtona - podczas wczorajszej uroczystości, pierwszy rok jest dobry także na zbieranie doświadczeń i w kolejnym powinno być o wiele lepiej.

Tekst: Konrad Sawiński
Starostwo Powiatowe w Jarosławiu